Kõne arendamine keskmise rühma tunnikonspektides. Kõne arendamise tunnid

Kõnearengu õppetunni kokkuvõte aastal keskmine rühm Koos

kasutades IKT-d.

Külastame muinasjuttu “Kolm karu”

Eesmärk: laste kõne arendamine läbi teatritegevuse ja suulise rahvakunstiga tutvumise.

1. Hariduslik:

Kinnitada laste teadmisi muinasjutu "Kolm karu" sisust; vastata küsimustele selle sisu kohta;

Õpetage lapsi ekraanil olevaid pilte tajuma;

2. Hariduslik:

Arendada kõnetegevust rahvaluule väikevormide kasutamise kaudu. -Laiendage ja aktiveerige sõnavara (nõud, mööbel.)

3. Hariduslik:

Kasvatada muinasjutu sisu emotsionaalset tajumist ja huvi suulise vastu -Eeltöö: vene rahvajuttude lugemine; muinasjutu “Kolm karu” mängimine didaktilise mängu abil; puslede kokkupanek muinasjuttude põhjal; lugude piltide postitamine teatud järjestus, mõistatuste lahendamine.

Haridusvaldkondade integreerimine:

"Sotsiaalne-kommunikatiivne"

"Kognitiivne"

"Kõne"

"Kunstiline ja esteetiline"

"Füüsiline areng"

Varustus: sülearvuti, paberist välja lõigatud karu jäljed, pusle Mašenkaga, didaktilised pildid “Nõud ja mööbel”, muinasjutul põhinevad süžeepildid.

Laste organiseerimine:

Poisid, kas teile meeldivad muinasjutud?

Kas soovite külastada muinasjuttu?

Hoiame kätest kinni ja ütleme võlusõnu.

1,2,3, pööra ümber ja leia end muinasjutust!

Vait, ära tee lärmi,

Ära hirmuta meie muinasjuttu,

Siin juhtub imesid

Kuhu ta end peitis?

Tunni edenemine.

Poisid, siin me oleme ja tulime muinasjuttu külastama. Peagi saame teada, millise muinasjutu jaoks see on mõeldud.

Vaata seal, kauguses, metsaservas, on peidus kellegi onn. (1 slaid "onn")

(Ekraanile ilmub onni pilt).

Nüüd läheme sellesse onni. Kuid siin on kellegi "jäljed". Nad viivad onni. Kelle jäljed need on?

(Laste vastusevariandid.) Õpetaja aitab:

Miks sa arvad, et need on karu jäljed? (suur)

Lähme hoolega nendele radadele ja istume vaikselt toolidele. (Lapsed astuvad jalajälgedele, kõnnivad ja istuvad toolidel.)

Siin me oleme onni lähedal. Mis sa arvad, kes siin elab (laste vastused)

Kes seal onnis tegelikult elab? (slaid 2 "Karu")

Arvasite õigesti, siin elab karu ja ka jäljed olid karukesed.

Ja tema nimi on Mihhailo Potapych.

Kuid Mihhailo Potapych ei ela üksi, vaid koos perega

Kes veel on Mihhail Potapychi peres? . (3 slaidi "3 karu perekond")

Kas oskate arvata, millisest muinasjutust karud pärit on?

Poisid, öelge mulle, miks nimetatakse karusid lampjalgsusteks?

(laste vastused: ta on kohmakas, kõnnib kahlades, sokke sisse ajades.)

Poisid, mida karud söövad? (Laste vastusevariandid (4. slaid „Karude toit (mesi Vaarikas))“

Nüüd vaatame, mida karud veel söövad . (5 slaidi "Toit, millest lapsed veel ei tea (liha, kala, seened, pähklid)"

Ühel päeval läksid karud metsa.

Näidake, kuidas karud kõnnivad. (Lapsed tõusevad püsti ja jäljendavad oma liigutustega karude kõnnakut.)

Ja kui karusid kodus polnud, tuli keegi nende juurde.

Ja siis ma jõudsin nende juurde, uurime seda puslet kokku pannes (Laual tuleb kokku panna Mashenka pildiga pusle).

Poisid, mida Mašenka karude onnis tegi? (Laste vastused).

Aitame Masal kõik nõud ja kogu mööbli kokku korjata. (Lapsed sorteerivad pildid kahte rühma: "Mööbel" ja "Toidunõud".)

Nimeta, millised nõud on karudel onnis, milline mööbel.

Te saite ülesandega suurepäraselt hakkama ja mis kõige tähtsam, aitasime Mashenkat ja nüüd istume oma toolidele.

(slaid 6 "toolide kujutised suuruse järgi")

Poisid, meenutagem, kus Mashale kõige rohkem meeldis istuda?

Mishutka tool on väike ja Mihhail Potapychi tool on (suur.)

(7. slaidi pilt „voodid – laiad, kitsad, madalad, kõrged”)

Mishutka voodi on madal ja Mihhail Potapychi voodi on (kõrge.)

Millisest tassist Mishutka sõi? Uurime välja.

(slaid 8 ekraanil: lapsed peavad ühendama karukujusid erineva suurusega tassidega)

Hästi tehtud, hea töö. Nüüd lõõgastume Mashaga.

Phys. hetk silmadele.

Masha sõi ja jõi,

Ta heitis voodile pikali.

Ja jäi magusas unenäos magama

Vait, vait, ära tee müra,

Sa ei ärata Mashat üles.

Masha ärkas. Mis müra see on? (Lapsed näitavad oma näoilmetega üllatust.)

Nägin karusid ja ehmatasin. (Mimes ja liigutused näitavad hirmu.)

Niisiis läksime teiega koos Mashenkaga muinasjutu lõpuni.

Poisid, kõik selle muinasjutu pildid on segamini. Paneme need oma kohale. (Lapsed põrandal jagavad lugude pilte järjekorras.)

Te andsite endast parima

Usun, et muinasjutt on väga õnnelik.

Meil on aeg valmistuda reisiks

Ja jätke muinasjutuga hüvasti.

Seisame ringis

1-2-3, pööra ümber, leiad end meie grupist!

Kas teile meeldis tänane muinasjutus?

Millist muinasjuttu me täna külastasime? Mida sa tegid?

Mis sulle kõige rohkem meeldis?

Tehnoloogiline kaart lastega ühiste vahetu õppetegevuse korraldamiseks

Koolitaja: Taran Irina Andreevna

Kuupäev: 22.10.2015

Toimumiskoht: MDOU d/s "Muinasjutt" Spirovo

Grupp: Keskmine

GCD vorm: tegevus IKT abil

Organisatsiooni vorm: alarühm

Haridusvaldkondade integreerimine:

Kognitiivne;

Kõne;

Sotsiaalne-kommunikatiivne;

Kunstiline ja esteetiline;

Füüsiline areng;

Teema: Reis läbi muinasjutu “Kolm karu”

Sihtmärk: laste kõne arendamine läbi teatritegevuse ja suulise loovuse tutvustamise.

Ülesanded:

1. Hariduslik:

Kinnitada laste teadmisi muinasjutu "Kolm karu" sisu kohta, vastata selle sisu puudutavatele küsimustele;

Tugevdada muinasjutu äratundmise oskust iseloomulikud tunnused muinasjutu kangelased;

Õpetage lapsi ekraanil olevaid pilte tajuma;

Õpetage lapsi muinasjutu süžeed mängu üle kandma.

2. Arenguline:

arendada laste kõnetegevust, julgustada neid dialoogi pidama; kõne väljendusrikkus ja tempo, hääle tugevus;

Arendada kõnetegevust rahvaluule väikevormide kasutamise kaudu.

Laiendage ja aktiveerige sõnavara (nõud, mööbel.)

3. Hariduslik:

Kasvatada emotsionaalset muinasjutu sisutaju ja huvi suulise rahvakunsti vastu.

Eeltöö: vene rahvajuttude lugemine; muinasjutu “Kolm karu” mängimine didaktilise mängu abil; puslede kokkupanek muinasjuttude põhjal; süžeepiltide kindlas järjestuses ladumine, mõistatuste lahendamine.

Varustus : sülearvuti, paberist välja lõigatud karu jalajäljed, pusle Mašenkaga, didaktilised pildid “Nõud ja mööbel”, süžeepildid muinasjutu ainetel.

GCD plaan

  1. Laste motiveerimine muinasjutuga kohtuma.
  2. Laste karu puudutavate teadmiste kinnistamine ja üldistamine
  3. Muinasjutu “Kolm karu” sisu kordamine

Tegevuse etapid

  1. 1. Sissejuhatav ja korralduslik.

Sihtmärk: looge positiivne keskkond, seadke lapsed koos töötama.

  1. 2. Ettevalmistav

Sihtmärk: Korrake ja süvendage laste teadmisi karude kohta.

  1. 3. Motivatsioon ja stiimul

Sihtmärk: kaasata lapsi tegevusse, kaasata neid ühistegevusse.

  1. 4. Teadmiste värskendamine.

Sihtmärk: laste muinasjutualaste teadmiste kontrollimine, kinnistamine ja kokkuvõtete tegemine.

  1. 5. Peegeldav-hinnav.

Sihtmärk: algatada teadmiste üle üldine arutelu.

Kontuur avatud klass kõne arengu kohta

keskmises rühmas "Fidgets"

MB Koolieelne lasteaed nr 9 teemal “Zajuškina onn”

Arendaja: Kazakova Daria Vitalievna

Kontrollis: Vassiljeva Alena Sergeevna

__________________________

Novokuznetsk, 2017

Tunni kokkuvõte kõne arengust

Kuupäev: 13.02.17

Teema: "Zajuškina onn"

Tegevuse tüüp: "Kommunikatiivne"

Haridusala: "Kõne arendamine"

Peatükk: "Koherentne kõne"

Sihtmärk: arendada ümberjutustusvõimet kunstiteos modelleerimismeetodit kasutades.

Ülesanded:

1. Hariduslik:

2. Arendamine:

3. Hariduslik:

Varustus: Arvuti, rebasemänguasi, kaunistused (puud), fonogramm "Metsa helid", parandusrada (lampjalgsuse ennetamiseks), köis, pink, mälulauad

Eeltöö: Muinasjutu "Zayushkina onn" lugemine

Vaatlused looduses

Didaktilised mängud"Kes elab majas?", "Kes mida sööb?", "Kes karjub?"

Loomadest lugude laulmine

Vaadates raamatuid loomadest

Luuletuste, juttude, muinasjuttude, mõistatuste lugemine metsloomadest

Lastelaulude lugemine “Jänesed galopivad, galopivad, galopivad”, “Jänku istub, istub”

Mnemooniliste tabelitega töötamine.

Tunni käik:

1.Organisatsiooniline moment

Lapsed seisavad ringis.

Kasvataja: Te kõik hoiate käest ja naeratate üksteisele.

Poisid, kas teile meeldib reisida? Täna läheme vapustavale reisile. Kas tead kus? Muinasjutulises metsas on see maagiline. Kuid meie tee on väga raske, me kõnnime läbi soo, peame astuma rangelt kiviklibudele (kõnnime mööda parandusrada, puude vahel, ja siin voolab võlujõgi, kujutage ette, me kõnnime mööda silda). (pingil) ja nüüd mööda kitsast rada (kõrvalastmel) Siin oleme metsas (mängib heliriba “Metsa helid”), kuulake lindude laulu.

2.Üllatushetk.

Kasvataja: Oi, vaata, keegi peitis end puu taha. (puu tagant paistab rebase saba) Kelle saba see on? (rebane) Kuidas sa arvasid, et see on rebane? (tal on pikk, kohev, punane saba)

Lisa: Tere poisid. Hästi tehtud, arvasite ära. Ma tulin siia muinasjutust joostes. Kas sa tead, kuidas nad muinasjuttudes mind kutsuvad? (rebane-Patrikeevna, väike rebane-õde, väike rebane, väike rebane - kogu mets on ilus) Mis siis, kui see oli minu naabri jänese saba? Kelle saba see oleks (jänes) ja mis siis, kui mu naabri oma oleks orav? Kelle saba see oleks (orav)

Lisa: Ma olen nii ilus, aga kes saaks mind kirjeldada?

Otsimise etapp

Õpetaja võtab karbist välja muinasjutu atribuudid ja lapsed peavad ära arvama.

Need on meie muinasjutu kangelased, mida peame koos teiega meeles pidama. Mis muinasjutt see on?

3. Vestlus

Ja nüüd, poisid, istugem kändudele (toolidele) ja proovime oma külalist kirjeldada (vestlus toimub nõrgemate lastega ja tugevamad täiendavad.)

Fedya, mida saate meile rebasenahast rääkida? (rebase karv on pehme, kohev, punane.)

Olgu, Dima Berezikov, mida saate meile rebase näost rääkida. (Rebase koon on terav, kaval, kõrvad on teravad ja näevad välja nagu kolmnurgad.)

Hästi tehtud ja Seryozha räägib meile rebase sabast. (Rebase saba on pikk, pehme, kohev.)

Egor, miks sa arvad, et rebasel on nii kohevat saba vaja? (Rebase saba on pikk ja kohev, et katta oma jälgi.)

Hästi tehtud, Kolja, kas rebasel on vaenlasi? WHO?

Kasvataja: rebane ja meie poisid teavad, kuidas diagrammide abil loomi kirjeldada.

(Üks laps räägib)

Rebane on metsloom. Ta elab metsas. Tal on 4 käppa. Keha on kaetud punase karvaga. Saba on kohev. Rebasel on pojad – rebasepojad. Rebane on röövloom, ta sööb: kanu, hiiri.

Lisa: kas sa ainult tead, kuidas minust rääkida?

Kasvataja: pole rebast, poisid teavad, kuidas rääkida erinevatest loomadest. Kuulake mind jänese kohta.

Jänes ei ole koduloom, vaid metsik. Ta elab metsas. Tal on 4 käppa. Keha on talvel kaetud valge, suvel halliga. Tal on kaks pikka kõrva. Jänesel on väike saba. Jänesemema toidab oma poegi piimaga. Suureks saades sööb jänes porgandit ja kapsast.

Hästi tehtud poisid. Rebane jooksis meie juurde muinasjutust ja millistes muinasjuttudes oleme rebast kohanud? (Kolobok, Teremok, labakinnas.)

Jah, tõepoolest, nendes muinasjuttudes kohtame rebast, kuid meie külaline jooksis muinasjutust, kus ta solvas jänest ja viskas ta majast välja. (Zajuškina onn.)

4. Mäng mõistatustega.

Täpselt nii, poisid, rebane tõi meile endaga mõistatusi. Kuulame neid tähelepanelikult ja oletame. Kõigepealt kuulame mõistatuse ära ja alles siis ütleme vastuse.

Slaidiprogramm.

    Talle meeldib porgandit närida

Ta sööb kapsast väga nutikalt,

Ta hüppab siia ja sinna,

Läbi põldude ja metsade

Hall, valge ja kaldus,

Kes, ütle mulle, ta on?

(jänes)

(Jänesega liugu looduses).

Kes oskab mulle öelda kogu jänese perekonna nime? (ema on jänes, beebid on jänesed, isa on jänes)

2) Metsaline möllab

Vaarikate ja mee jaoks.

Ta armastab väga maiustusi.

Ja kui sügis tuleb,

Ronib kevadeni auku,

Kus ta magab ja unistab (karu).

Mida teeb pildil olev karu? (Karu kalastab)

3) Vaata mööda teed alla
Väikesed jalad kõnnivad.
Peas on kamm.
Kes see on (kukk)

Nimeta kogu tema perekond.

4) Lamab varjus puu all

Ta valvab meie õue ja aeda.

Mitte nagu tõeline varas -

Mööduja õue ei astu.

Ja ta armastab meid, tunneb meid ära,

Ta pakub viisakalt käppa. (koer)

Kuidas kutsutakse koerabeebi?

    Hüppamine läbi soo

Roheline konn.

Rohelised jalad

Minu nimi on (konn)

Poisid, vaadake, milliseid loomi me arvasime, kas nad on kõik muinasjutu “Zayushkina onn” kangelased? (Ei, konn on teisest muinasjutust)

5. Füüsiline harjutus.

See on õige, poisid, rebane näeb, et olete väsinud ja tahab teiega mängida. Kas sa tahad rebasega mängida?

Siis seisame ringis.

Me läheme teiega metsa

(Lapsed marsivad oma kohale.)

Siin on nii palju imesid!

(Nad olid üllatunud ja tõstsid käed püsti.)

Mitu rohelist jõulupuud?

Teeme nii palju kurve.

(Üks, kaks, kolm.)

Kui palju mänguasju meil siin on?

Teeme nii palju hüppeid.

(Üks, kaks, kolm...)

Ees põõsa tagant

Kaval rebane vaatab.

Me kavaldame metsa,

Me jookseme varvastel ära.

(Joostes oma varvastel.)

Oleme vaadanud kõike meie ümber

Ja kõik istusid vaikselt maha

6. Muinasjutu modelleerimine.

Nii me puhkasime natuke ja nüüd, väike rebane, räägivad meie poisid sinust muinasjuttu. (võtke laudade taha istet)

Laudadel on paberilehed ringidega, pliiatsid ja tahvlil ka paberileht ringidega.

Sul on mõned lehed. Milliseid geomeetrilisi kujundeid joonistatakse?

Poisid, meenutagem muinasjuttu "Zayushkina onn". Sonya, ütle mulle, kuidas saate muinasjuttu alustada?

Täpselt nii, joonistage nüüd rebane, mis eristab rebast teistest loomadest?

Näidake esimesel ringil, et see on rebane, joonistage teravad kõrvad ja pikk koon.

Mis on jänesel, mida teistel meie muinasjutu kangelastel pole?

Täpselt nii, joonistame oma jänesele pikad kõrvad.

Mis eristab koera meie muinasjutus?

Täpselt nii, lisame oma koera sabale rõnga.

Stesha, mida peaksime joonistama, et näidata, et see on karu?

See on õige, joonistame väikesed ümarad kõrvad.

Dima Potekhin jätkab lugu.

Dima, mis on kukekeses erilist?

Täpselt nii, joonistame oma kukele kammi, noka peale saab maalida.

Milliste sõnadega saab muinasjutu lõpetada?

7. Kokkuvõtete tegemine.

Hästi tehtud, poisid, mäletate hästi muinasjuttu “Zayushkina onn”, mida see meile õpetab? (olla lahke, aus, õpetab olema kõigiga sõber)

Rebane: Ma saan kõigest aru, saan paremaks, olen kõigi loomadega sõber.

Noh, meil on aeg hüvasti jätta, on aeg lasteaeda naasta. Hüvasti, rebane!

Kasutatud kirjandus:

1. Eelkooliealiste laste kõne arendamise teooria ja meetodid. – M.: Akadeemia, 2006.

2. Kõne arendamine sisse lasteaed. Keskmine rühm. Gerbova V.V.

Keskmise rühma klasside eneseanalüüs.

Rühmas on 23 inimest, kes on lasteaias käinud kolm aastat. Kõik lapsed on füüsiliselt arenenud. Enamiku laste valitsev meeleolu on rõõmsameelne. Kohanemisperiood on kõigi laste jaoks lõppenud. Hommikuti lähevad lapsed innukalt lasteaeda.

Lapsed on üldiselt rahulikud, reserveeritud ning suhtlevad hästi täiskasvanute ja eakaaslastega. On lapsi, kes on kangekaelsed ja õrnad, kuid need omadused kaovad eakaaslastega mängides kergesti.

Mõned lapsed suhtlevad valikuliselt;

Lapsed on suureks kasvanud ja palju õppinud. Kõik lapsed hakkasid suulisest kõnest aru saama, kõik said näidata täiskasvanu poolt nimetatud eset. Laste kõne on kõvasti paranenud, kõik lapsed hakkasid rääkima. Nad saavad kuuldud luuletusi ja laule hõlpsasti hääldada. Lapsed rääkisid keeruliste fraasidega. Poisid räägivad sellest, mida nad nägid, ehkki mõnikord katkendlike fraasidega, kuid see on nende vanusele omane. Enamiku laste hääldus on õige, välja arvatud r-häälik ja susisevad helid. Kõne on arenenud tänu rühmatööle"Riimid" Ja"Sõrmemängud" . Arendamisele pööratakse suurt tähelepanu peenmotoorikat käed Modelleerimisel ja joonistamisel tehtud töö tulemused on nähtavad.

Tunnid toimuvad alarühmades. Alarühmadesse jaotamine toimus laste individuaalsete iseärasuste alusel, rühmas oli hüperaktiivseid lapsi, nad jaotati erinevatesse alarühmadesse.

    Tunni keerukus on kõrge, kuna kõik lapsed valdavad programmi keskmisel ja kõrgel tasemel.

    Sihtmärk : kujundada kunstiteose ümberjutustamise oskust modelleerimismeetodil.

4. Ülesanded :

1. Hariduslik:

õpetada lapsi vastama täislausetega, aktiveerima nende sõnavara, õpetama neile ikoonilisi sümboleid piltidega seostama ja metsloomade eripärasid nimetama.

2. Arendamine:

arendada laste sidusat kõnet, arutlusoskust, kujutlusvõimet, mõtlemist ja loogikat.

3. Hariduslik:

kasvatada armastust venelaste vastu rahvajutud, lahke suhtumine loomadesse.

Mängumeetodid ja tehnikadMeie :

    Üllatus, emotsionaalsus.

    Mänguolukordade loomine.

    Didaktilised ja välimängud.

Verbaalsed meetodid ja tehnikadMeie :

    Vestlus, vestlus.

    Luuletuste jutustamine.

    Pilte vaadates.

    Õige sõna küsimine.

    Meeldetuletus, selgitus.

    Kunstiliste sõnade kasutamine.

    Küsimused.

Praktilised meetodid ja tehnikadMeie :

    Õpetaja ja lapse ühistegevus.

    Harjutused.

    Tellimuste täitmine.

Visuaalsed meetodid ja tehnikadMeie :

    Esemete ja mänguasjade väljapanek.

    Objekti lastele lähemale toomine.

    Ülesanded lastele, küsimused.

    Kaasa arvatud esemed laste tegevustesse.

    Laste aktiivne tegevus.

    Mängutoimingute sooritamine.

    Tunni käigus koondati läbitud materjal ja selgus laste teadmiste tase pakutud ülesannete kohta. Ülesanded vastavad laste vanusele ja programmi materjalile.

    Kasutati nimetatud meetodeid ja võtteid.

    Õnnelikud hetked :

Seatud eesmärgid ja eesmärgid said täidetud.

Lapsed täitsid kõiki pakutud ülesandeid mõnuga; pause ei olnud. Individuaalne lähenemine igale lapsele.

Ebaõnnestumised :

Tunnid venisid pikaks, aga lapsed ei väsinud, sest kasutati erinevaid meetodeid ja võtteid, vaheldumisi erinevat tüüpi tegevused.

Ülevenemaalise konkursi "Kuu populaarseim artikkel" võitja DETSEMBER 2017

Laste vanus: 4-5 aastat

OA-s kasutatavad tehnoloogiad: tervise põgenemise tehnoloogiad, modelleerimine

Eesmärgid:

  • Suulise kõne kõigi komponentide arendamine, kõnenormide praktiline valdamine
  • Arendage kõnet, kirjutades graafilisi diagramme kasutades kirjeldavaid lugusid

Ülesanded:

Hariduslik:

  • Õpetage lapsi skeemi abil mänguasjadest kirjeldavat, sidusat ja järjekindlat lugu kirjutama.
  • Tugevdada objekti uurimise võimet alates selle kui terviku tajumisest kuni oluliste tunnuste tuvastamiseni.
  • Kirjelduses - defineerige objekt, kirjeldage järjekindlalt selle osi, omadusi (värv, kuju, suurus, omadused, tegevused sellega ja lõpus avaldage väärtushinnang.
  • Kasutage kõnes esemete nimetusi, nende osi, detaile, materjale, millest need on valmistatud.

Arendusülesanded:

  • Tugevdada õiget hääldusoskust
  • Arendada foneemilist teadlikkust ja helianalüüsi oskusi
  • Arendage kõne grammatilist struktuuri.

Õppeülesanded:

  • Kasvatage mänguasjadesse hoolivat suhtumist
  • Edendada vastastikust abi.

Demo materjal:

Pehme karu mänguasi, graafiline diagramm mänguasjade kirjeldused, erinevate mänguasjade pildid, loomade pildid, kirjeldamiseks mänguasjad: nukk, auto, pall.

Jaotusmaterjal: rohelised ja punased signaalkaardid (lapse kohta).

Sõnavaratöö:

Laiendage oma aktiivset sõnavara kvaliteetsete omadussõnadega.

Tunni edenemine.

Organisatsiooniline moment.

Koolitaja:

Kõik lapsed kogunesid ringi,
Ma olen su sõber ja sina oled mu sõber.
Hoiame käed kõvasti kinni
Ja naeratagem üksteisele.

Kasvataja: Poisid, meie juurde tuli külaline, kuid peate ära arvama, kes see külaline on.

See loom elab metsas.

Tal on pruun, soe ja paks kasukas.

Sellel loomal on suured jämedad käpad.

See loom armastab mett ja marju.

Talvel magab ta koopas ja imeb käppa.

Lapsed: karu.

Kasvataja: See on õige, lapsed, see on karu. Ta on kuskil peidus, helistagem talle, lihtsalt vaikselt, et ta ei kardaks.

"karu" vaikne (sosista).

Kasvataja: Ta ei kuule meid. Kutsume karu veidi kõvemini.

Lapsed: Lapsed kutsuvad karu, öeldes sõna "karu" valjemini.

Kasvataja: Ta ei kuule meid ikka veel. Kutsume karu kõvasti.

Lapsed: Lapsed kutsuvad karu, öeldes sõna "karu" valjult.

Ilmub karu.

Karu: Tere poisid. Ma olen su mänguasju vahtinud. Kas teile meeldib nende mänguasjadega mängida? Kas teil on lemmikmänguasju?

Põhiosa:

Kasvataja: Karu, loomulikult meeldib meile mängida nende mänguasjadega, mis meil rühmas on. Ja me räägime teile oma lemmikmänguasjadest. Misha, istu meie kõrvale ja kuula, kuidas poisid kirjeldavad oma lemmikmänguasju. Meie diagramm aitab meil mänguasju kirjeldada.

Aga enne kui alustame, puhkame veidi.

Ja metsas kasvavad mustikad
Ja metsas kasvavad mustikad,
Maasikad, mustikad.
Marja korjamiseks,

Peate sügavamale kükitama. (Kükitab.)

Jalutasin metsas.

Ma kannan korvi marjadega. (Kõndige paigal.)

Kirjeldavate lugude koostamine graafiliste diagrammide abil.

Suurusjärk

Kuidas ma saan mängida?

Kasvataja: Ja ka, Mishka, meil on naljakas mänguasi "Vanka-Vstanka" , poisid, näitame, kuidas me Vanka-Vstankaga mängime.

Kehaline kasvatus: Dünaamiline paus "Vanka - Vstanka" .

Vanka-Vstanka, Vanka-Vstanka,

Lõpeta kiikumine. Käed vööl, kere kaldub paremale/vasakule

Istu maha ja istu mõnda aega. Kükid

Kõndige mööda teed. Jalutamine

Pane selga särk. Torso pöörded

Tutvuge Tumbleriga. Painutage ette, käed külgedele

Koolitaja: Hästi tehtud poisid. Istume vaikselt maha.

Kasvataja: Ja nüüd kutsun sind, Mishka, meiega mängima. Lapsed, võtke signaalkaardid, kui kuulete pildil kujutatud mänguasja vale nime, peate tõstma punase kaardi, kui õige - roheline.

Näited:

Kiramidka

Püramiid

Niramidka

Siramidka

Karu: Tean ka üht väga huvitavat mängu "Helista mulle hellalt" . Ma näitan pilte loomadest ja te peaksite neile hellitavalt nimetama.

Kass, koer, kits, kanad, part, hobune, orav, jänes.

Lapsed: Kiisu, kits, kanad, hobune, orav, jänku.

Koolitaja: Hästi tehtud poisid, tegite Mishka mänguga head tööd.

Karu: Poisid, mulle väga meeldis teid külastada. Räägid väga huvitavalt oma mänguasjadest. Joonistan ka sellise skeemi ja kirjeldan mänguasju oma metsasõpradele. Aitäh. Hüvasti.

Peegeldus:

Kasvataja: Poisid, täna me mitte ainult ei mänginud Mishkaga, vaid mäletasime ka mänguasjade kirjeldamist, mängisime huvitavaid mänge, teil kõigil läks täna suurepäraselt.

Üksikasjad: Olga Aleksandrovna Nikitina

vallaeelarveline eelkool õppeasutus Kombineeritud tüüpi lasteaed nr 10 omavalitsuse moodustamise Ust - Labinsky linnaosa

Eesmärgid: kinnistada oskust modelleerimismeetodil kunstiteost ümber jutustada, õpetada lapsi täislausetega vastama, aktiveerida sõnavara, arendada laste sidusat kõnet, arutlusoskust, kujutlusvõimet, mõtlemist, loogikat, arendada loovus lapsed, kasvatada armastust vene rahvajuttude vastu.

Varustus ja materjalid: Multimeediaprojektor, arvuti, maskid, rebasemänguasi, võlukott.

Tunni käik:

1.Organisatsiooniline moment . Lapsed seisavad ringis.

Kasvataja: Te kõik hoiate käest ja naeratate üksteisele.

Poisid, täna läheme vapustavale reisile.

Kui muinasjutt uksele koputab,

Kiirusta ja lase ta sisse

Sest muinasjutt on lind,

Sa kardad natuke ja ei leia seda.

2. Üllatushetk. Ilmub võlukott, millesse on peidetud rebase mänguasjad.

Poisid, vaadake, mis see on?

Täpselt nii, keegi unustas võlukoti, aga midagi on sees. Proovime ära arvata, mis seal on, aga mitte silmade, vaid käte abil. Nüüd lasen mõnel mehel seda tunda ja nad peavad nimetama, mis koti sees on.

Lapsed katsuvad kotti ja püüavad ära arvata, kes seal sees on.

See on õige, poisid, see on rebane, ta jooksis meie juurde muinasjutust. Poisid, kuidas nimetatakse rebast muinasjuttudes? (Rebane-õde, väike rebane, Lisa Patrikeevna)

Kuidas sa arvasid, et kotti oli peidus rebane? (tal on kohev saba)

3. Vestlus. - Nüüd, poisid, istugem toolidele ja proovime oma külalist kirjeldada.

Anechka, mida saate meile rebasenahast rääkida? (rebase karv on pehme, kohev, punane.)

Olgu, Aljoša, mida sa võid meile rebase näo kohta öelda? (Rebase koon on terav, kaval, kõrvad on teravad ja näevad välja nagu kolmnurgad.)

Hästi tehtud, Alyosha. Ja Sasha räägib meile rebase sabast. (Rebase saba on pikk, pehme, kohev.)

Alice, miks sa arvad, et rebasel on nii kohevat saba vaja? (Rebase saba on pikk ja kohev, et katta oma jälgi.)

Hästi tehtud, Alice. Mida oskate öelda rebase tegelaskuju kohta, kuidas see muinasjuttudes on? (Muinasjuttude rebane on kaval, petis.)

Hästi tehtud poisid. Rebane jooksis meie juurde muinasjutust, aga mis sa arvad? Millistes muinasjuttudes oleme kohanud rebast? (Rebane taignarulliga, Kolobok, Teremok, labakinnas.)

Jah, tõepoolest, nendes muinasjuttudes kohtame rebast, kuid meie külaline jooksis muinasjutust, kus ta solvas jänest ja viskas ta majast välja. (Zajuškina onn.)

4. Mäng mõistatustega. - See on õige, poisid, ja rebane tõi meile mõistatused endaga kaasa. Kuulame neid tähelepanelikult ja oletame. Kõigepealt juhuslikult mõistatus ja alles siis ütleme vastuse.

Slaidiprogramm.

Meie loom elab ärevuses,

Häda võtab jalad ära.

Noh, arvake kiiresti,

Mis on looma nimi? (jänes)

Kes on suur ja lampjalgsus,

Ta võttis mee käpaga tünnist välja.

Sõin magusat ja möirgasin.

Mis ta nimi on? (karu)

Ku-ka-re-ku ta karjub kõvasti,

Tiivad lehvivad valjult.

Ustav karjane kana

Mis ta nimi on? (kukk)

Mul on suurepärane kuulmine

Terav välimus ja peen lõhn,

Ma lähen kohe kassiga tülli,

Sest ma olen (koer)

Hüppamine läbi soo

Roheline konn.

Rohelised jalad

Minu nimi on (konn)

Poisid, vaadake, milliseid loomi me arvasime, kas nad on kõik muinasjutu “Zayushkina onn” kangelased? (Ei, konn on teisest muinasjutust)

5. Füüsiline treening.

See on õige, poisid, rebane näeb, et olete väsinud ja tahab teiega mängida. Kas sa tahad rebasega mängida?

Siis seisame ringis.

Hei poisid, kas te magate?

Näidake meile loomi.

Rebasel on terav nina,

Tal on kohev saba.

Punase rebase kasukas

Väljendamatu ilu.

Rebane kõnnib läbi metsa

Ta silitab punast kasukat.

Jänes hüppas läbi metsa,

Jänes otsis süüa.

Järsku on jänes pea peal

Kõrvad tõusid nagu nooled.

Jänku hüppas ja pöördus ümber

Ja ta kummardus puu alla.

Karu roomas oma koopast välja,

Miša sirutab jalgu

Ta kõndis varvastel

Ja siis kannul.

6. Muinasjutu modelleerimine. - Nii et puhkasime natuke ja rebane kutsub meid laudadesse.

Laudadel on paberilehed ringidega, pliiatsid ja tahvlil ka paberileht ringidega.

Poisid, meenutagem muinasjuttu "Zayushkina onn". Alice, räägi mulle, kuidas muinasjutt algab.

Just, Anya tuleb tahvli juurde ja joonistab meile jänese ja rebase. Anya, mis eristab rebast teistest loomadest?

Näidake esimesel ringil, et see on rebane, joonistage teravad kõrvad ja pikk koon.

Mis on jänesel, mida teistel meie muinasjutu kangelastel pole?

Täpselt nii, joonistame oma jänesele pikad kõrvad.

Mis eristab koera meie muinasjutus?

Täpselt nii, lisame oma koera sabale rõnga.

Anya, mida peaksime joonistama, et näidata, et see on karu?

See on õige, joonistame väikesed ümarad kõrvad.

Irina jätkab lugu.

Anya, mis on kukepuus erilist?

Täpselt nii, joonistame oma kukele kammi, noka peale saab maalida.

Kuidas, Lera, muinasjutt lõpeb?

Hästi tehtud, poisid, mäletate muinasjuttu “Zajuškina onn” hästi ja dramatiseerime seda nüüd salmides, nagu me teile õpetasime.

7. Muinasjutu dramatiseering. Lastele antakse rollid ja maskid.

Ja nüüd, poisid, muutute väikesteks loomadeks.

Elasid kord rebane ja jänku. Nad otsustasid ehitada igaüks endale

onn. Rebane ehitas jäätüki ja jänku ehitas kasti. Aga siis tuli punane kevad ja rebase onn sulas.

Rebane: Oh, oh, oh, siin, viltu!

Kuidas see saab olla? Kus on minu maja?

Jänes: Kogu su onnis on veranda

Ta jooksis jõkke.

Ära liiga palju muretse

Sa kolid minu juurde.

Lisa: (räägib kõrvale):

Õnnelik, ma ütlen, kaldus

Ma viskan ta kodust välja.

Ma ei taha temaga koos elada

Jaga leivakoor: (pöördub jänese poole):

Kuule, kallis Zaya!

Uudiseid on!

Jänes: Tule nüüd! Milline?

Rebane: Metsa taga on juurviljaaed,

Kapsast on aastaringselt!

Jänes: Kas see on tõesti juba küps?

Tule, tule, ma jooksen

Ja ma otsin kapsast!

Mis see on? Uks on suletud.

Rebane: (vaatab majast välja)

Elan praegu onnis.

Jänes jooksis kapsast otsima ja rebane hiilis ringi ja võttis tema maja üle.

Jänes jooksis, aga uks oli lukus.

Jänes: Aga see on minu maja!

Rebane: Ma ei lase sind sisse, vikat!

(jänes eemaldub, istub tema kõrvale ja nutab)

Jänes ehitas endale väga tugeva maja,

Jah, temasse asus elama kuri rebane.

Kes ei kardaks jänkut aidata?

Kaval rebane

Kes sind minema ajab?

Ilmub koer.

Koer: Auh, vau, vau!

Mul on kuum tuju!

Ma ei karda tülisid ega kaklusi!

Näita mulle, kus on su vaenlane?

Aknast paistavad kõrvad välja.

Koer: Hei rebane, kas sa kuuled haukumist?

Auh, vau, vau, mine ära!

Rebane: Kui ma saba kõigutan,

Ma põletan su tulega, ole ettevaatlik!

Koer: (argpüks)

Oh, ma unustasin täiesti, viltu!

Ma pean kiiresti koju minema!

Ved: Ta istub jälle kännu otsas

Vaene väike jänku, ta on kurb.

Ta ei tea, mida teha

Ta pühib käpaga pisaraid.

Ilmub karu

Karu: Ma olen diivanikartul

Magasin kaua ja sügavalt.

Ma ei karda tülisid ega kaklusi!

Näita mulle, kus on su vaenlane!

Jänes: Siin ta istub minu onnis,

Aknast paistavad kõrvad välja.

Karu: Hei! Kes on onnis?

Siit sa saad selle!

Rebane: Kui ma saba kõigutan,

Ma põletan su tulega, ole ettevaatlik!

Karu: (argpüks)

Oh, ma unustasin täiesti, viltu!

Ma pean kiiresti koju minema!

(karu lehed)

Kes ei kardaks

Kas sa saad Bunnyt aidata?

Kaval rebane

Kes sind minema ajab?

Kukk ilmub

Kukk: Ku-ka-re-ku, ku-ka-re-ku!

Aitan, aitan!

Ära nuta, ära nuta, kaldu,

Rebasega saame ruttu hakkama!

Rebane: Kui ma saba kõigutan,

Ma põletan su tulega, ole ettevaatlik!

Kukk: Nagu kammi raputamine -

Ja kogu maja laguneb!

Mul on palmik

Tule, tule välja, rebane!

(rebane jookseb majast välja ja jookseb metsa)

Jänes: Noh, aitäh, kukk!

Aitas mul rebasega hakkama saada!

Elame koos majas,

Elage koos ja ärge tülitage!

8. Kokkuvõtteid tehes.

Hästi tehtud. Poisid, kas teile meeldis muinasjutt? Mida ta meile õpetab?

Noh, meil on aeg hüvasti jätta,

Ja saa muinasjutust osa.

Jutt on jälle uus

Keskmise rühma laste kõne arendamise korraldatud tegevuste kokkuvõte "Tiigrikutsikas külas"

Ülesanded
Haridusvaldkond "Kommunikatsioon": jätkuvalt arendada sidusat kõneoskust (esemete kirjeldamine); õpetada lapsi valima õigeid sõnu; tugevdada üldiste mõistete assimilatsiooni: "köögiviljad", "rõivad", "mööbel"; õpetage lapsi selgelt ja õigesti hääldama häälikuid r, r΄ ning valima nende helidega sõnu; hääldage sõnu ja fraase selgelt, kasutades sobivat intonatsiooni, arendage jätkuvalt oskust tuvastada ja nimetada sõna esimene heli, valida antud heli jaoks sõnu.
Haridusvaldkond "Sotsialiseerumine": kujundada lastes koostöösuhteid, arendada oskust üksteist kuulata ja üksteise vastuseid täiendada.
Haridusvaldkond "Ilukirjanduse lugemine": jätkake huvi kasvatamist vene rahvajuttude vastu

Materjal. Tiigrimänguasi, lauateater "Teremok", väikesed mänguasjad-kiibid. 1. Organisatsioonimoment.
Kasvataja. Keegi tuli meie juurde (näitab mängutiigrit). Kes see on?
Lapsed. Tiiger
Kasvataja. Õige. Kuidas tiiger möirgab?

2. Mäng "Kes kuidas karjub"
Kasvataja. Kas koer võib uriseda?
Lapsed. Jah
Kasvataja. Õige. Kuidas koer uriseb?
Lapsed. Rrrrrrrrrrrrr (laste koorilised ja individuaalsed kordused)
Kasvataja. Kas vares võib möirgada?
Lapsed. Ei
Kasvataja. Mida ta teha saab?
Lapsed. Krooksuma
Kasvataja. Kuidas vares kaagutab?
Lapsed. Kar-kar-kar (Koori- ja individuaalsed kordused lastele)
Kasvataja. Vares krooksub ja part?
Lapsed. Vutsid
Kasvataja. Kuidas part vutitab?
Lapsed. Vut-vutt-vutt (laste koorilised ja individuaalsed kordused)
Kasvataja. Kuidas kukk laulab?
Lapsed. Kukareku (Koori- ja individuaalsed kordused lastele)
Kasvataja. Kuidas siil norskab?
Lapsed. Frr-frr (Koori- ja individuaalsed kordused lastele)
Kasvataja. Kuidas siga nuriseb?
Lapsed. Oink-oink (Koori- ja individuaalsed kordused lastele)
Kasvataja. Kuidas kass nurrub?
Lapsed. Mur-mur (koori- ja individuaalsed kordused lastele)
Kasvataja. Hästi tehtud!
3. Mäng "Kes mida teeb"
Kasvataja. Nüüd mängime seda teistpidi. Mina ütlen vuti-vuti ja sina vastad, mis loom seda ütleb ja vastava toimingu
Lapsed. Part vutitab
Kasvataja. Oink-oink
Lapsed. Põrsas nuriseb
Kasvataja. Kar-kar-kar
Lapsed. Vares näugub.
Kasvataja. Kukareku
Lapsed. Kukk laulab
Kasvataja. Mur-mur
Lapsed. Kass nurrub
Kasvataja. Frr-frr
Lapsed. Siil turtsub
4. Mäng "Ütle sõna"
Kasvataja. Nüüd mängime huvitavat mängu. Ülesanne on raske. Kuulake mind tähelepanelikult. Ma ütlen: nad ujusid akvaariumis ... Ja sina aitad mul lõpule jõuda, lõpeta see. Kes ujus?
Lapsed. Kalad.
Kasvataja. Kalad ujusid akvaariumis õigesti. Aias kasvamine... mis aias kasvab?
Lapsed. Porgand.
Kasvataja. Milliseid köögivilju sa veel tead?
Lapsed. Kurk, kartul, peet….
Kasvataja. Ema pani Vova selga...
Lapsed. Särk.
Kasvataja. Milliseid riideid sa veel tead?
Lapsed. Sundress, seelik, püksid...
Kasvataja. Mis on toas, milline mööbel?
Lapsed. Laud, tool, voodi...
Kasvataja. Hästi tehtud! Paljud õiged sõnad sa aitasid mul valida.
5. Dünaamiline paus
Kaks kassipoega kohtusid: "Mjäu-mjäu!"
Kaks kutsikat: "Aw-aw!"
Kaks varssa: "Igo-go!"
Kaks tiigrikutsikat: "R-r-r"
Kaks pulli: "Moo-moo."
Vaata sarvi.
6. Mäng "Teremoki lugu"
Kasvataja. Vaata, millised loomakesed meiega mängima tulid. Need pole lihtsalt väikesed loomad, nad tulid meile muinasjutust “Teremok”, me mängime nüüd nendega, kuid ainult see, kes oskab seda õigesti nimetada, tõstab oma häälega esile sõna esimese heli ja räägib sellest .
Lapsed. Mmmmouse - esimene heli on m.
Kasvataja. Hästi tehtud! Aga näe, meie tiigripojal on kuhugi kiire, tal on aeg koju ema juurde minna. Ütleme talle võlusõna.
Lapsed. Hüvasti.
Kasvataja. Jätame temaga tiigri kombel hüvasti
Lapsed. Rrrrr.

Laadimine...
Üles